Aktualności
Śpiewamy w domu (i nie tylko) na urodziny Stanisława Moniuszki
2019-04-30
Z okazji przypadających w tym roku 200. urodzin Stanisława Moniuszki przygotowaliśmy specjalny dedykowany cykl ponad 30 materiałów wideo poświęconych twórczości i osobie tego wybitnego polskiego kompozytora. Seria obejmuje zarówno nagrania pieśni Moniuszki, jak i tutoriale zawierające uwagi wykonawcze do poszczególnych utworów, a także wypowiedzi wykonawców o samym kompozytorze.
Premiera pierwszego filmu na kanale YouTube PWM odbędzie się 5 maja – w dzień dwusetnych urodzin Moniuszki.
Nagrania wybranych pieśni ze słynnych Śpiewników domowych oraz komentarzy wykonawców i akompaniatorów zostały przygotowane specjalnie z okazji przypadających w tym roku 200. urodzin Stanisława Moniuszki i mają charakter wyjątkowy – do ich współtworzenia zaproszeni zostali wybitni soliści: Tomasz Konieczny, Urszula Kryger, Ryszard Minkiewicz i Iwona Sobotka, którym towarzyszyli przy fortepianie: Lech Napierała, Paweł Cłapiński, Anna Marchwińska i Bogumiła Weretka-Bajdor.
Przygotowane filmy są próbą odpowiedzi na pytanie: czym był dla Moniuszki i czym dziś jest Śpiewnik domowy? Poza specjalnie zrealizowanymi nagraniami wybranych pieśni w znakomitych interpretacjach, opracowano także tutoriale: materiały zakulisowe oraz nagrania z prób i przygotowań, które pokazują pracę śpiewaków oraz pianistów z tekstem i muzyką. Filmy te zawierają także wskazówki interpretacyjne do poszczególnych utworów oraz pokazują problemy i trudności, z jakimi mierzyć muszą się wykonawcy pieśni Moniuszkowskich.
Całość przygotowanych materiałów obejmuje łącznie 31 filmów podzielonych na 3 serie:
• Śpiewnik domowy: nagrania 14 wybranych pieśni Stanisława Moniuszki skomponowanych do tekstów poetów polskich i zagranicznych, a także do tekstów ludowych (m.in. Prząśniczka, Pieśń wieczorna, Dziad i baba);
• Śpiewnik – nie tylko – domowy: 12 tutoriali do pieśni Moniuszki zawierających uwagi i komentarze interpretacyjne solistów oraz akompaniatorów; a także
• Nie tylko Straszny Dwór: 5 materiałów wideo zawierających wypowiedzi solistów i akompaniatorów o twórczości Moniuszki, jej znaczeniu i roli nie tylko w muzyce polskiej, ale też europejskiej II połowy XIX wieku.
W nagraniach wzięli udział światowej sławy soliści:
Tomasz Konieczny – śpiewak (bas-baryton), aktor filmowy i teatralny. Od 10 lat śpiewa w wiedeńskiej Staatsoper, w lipcu 2018 r. jako pierwszy Polak wystąpił na festiwalu wagnerowskim w Bayreuth, a w marcu 2019 roku zadebiutował w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Specjalizuje się w repertuarze niemieckim – dziełach Wagnera i Ryszarda Straussa.
Urszula Kryger – śpiewaczka (mezzosopran) i pianistka, laureatka wielu konkursów. Po najwyższe laury sięgała m.in. na I Międzynarodowym Konkursie im. S. Moniuszki w Warszawie w 1992 r. i 43. Konkursie ARD w Monachium w 1994 r. Prowadzi liczne kursy mistrzowskie w Polsce i za granicą, zasiada także w jury konkursów muzycznych. Od 2002 r. prowadzi klasę śpiewu w łódzkiej Akademii Muzycznej.
Ryszard Minkiewicz – śpiewak (tenor), laureat nagrody specjalnej na III Konkursie Wokalnym im. Ady Sari w Nowym Sączu oraz nagrody Syndykatu Dyrektorów Teatrów Francuskich XXXVIII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Tuluzie. Współpracuje z wieloma teatrami operowymi i muzycznymi m.in. Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, Operą Krakowską i Warszawską Operą Kameralną.
Iwona Sobotka – śpiewaczka (sopran), w 2004 r. zdobyła Grand Prix Międzynarodowego Konkursu im. Królowej Elżbiety w Brukseli. Zadebiutowała w 2007 r. w Opera Bastille w Paryżu jako Ygraine w operze Ariadna i Sinobrody Paula Dukasa. Występowała niemal w całej Europie oraz w Japonii i obu Amerykach w tak prestiżowych salach, jak: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Konzerthaus we Wiedniu, czy Suntory Hall w Tokio.
Przy fortepianie natomiast zasiedli:
Lech Napierała – polski pianista, absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu w klasie akompaniamentu wokalistom (specjalność pieśń) Davida Lutza. Od wielu lat specjalizuje się w wykonawstwie pieśni. Od października 2013 jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2018 roku z Tomaszem Koniecznym zarejestrował płytę Winterreise Franza Schuberta do tekstów Stanisława Barańczaka.
Paweł Cłapiński – pianista, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Laureat m.in. I Nagrody w IV Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Muzyki Francuskiej w Łodzi (2007) i I nagrody w IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Citta di Candei Concorso Musicale we Włoszech (2009). Skupia się na muzyce kameralnej, współpracuje m.in. ze śpiewaczką Urszulą Kryger.
Anna Marchwińska – pianistka, studiowała w Akademii Muzycznej im F. Chopina w Warszawie, na Stanford University i The Juilliard School pod kierunkiem m.in. Bronisławy Kawalli, Sama Sandersa i Briana Zegera. Współpracowała z New York City Opera, Metropolitan Opera i Di Capo Opera. Od 1992 roku zajmuje się głównie kameralistyką. Od 2002 roku na stałe związana z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, gdzie od 2010 roku jest kierownikiem korepetytorów solistów.
Bogumiła Weretka-Bajdor – pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki Gdańsku w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń oraz kameralistyki prof. Krystyny Sucheckiej i prof. Anny Prabuckiej-Firlej. Od ukończenia studiów pracuje w macierzystej uczelni na Wydziale Instrumentalnym jako akompaniator. Przez 30 lat działalności artystycznej wielokrotnie koncertowała jako solistka, akompaniatorka i kameralistka m.in.: w Rosji, we Francji, w Niemczech, we Włoszech, w USA i w Iranie.
Materiały wideo publikowane będą na kanale YouTube PWM od 5 maja w każdą niedzielę do grudnia 2019 roku.
Najczęściej czytane:
Sejmik Województwa Mazowieckiego co roku przyznaje artystom tworzącym na Mazowszu Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida w czterech kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne i teatr. Doceniane są wybitne dzieła bądź kreacje powstałe w roku poprzedzającym. Od 2005 roku Samorząd Województwa Mazowieckiego przyznaje również nagrodę specjalną "Dzieło życia" za całokształt twórczości artyście tworzącemu na obszarze województwa mazowieckiego.
Ideą programu composer.pl jest podarowanie młodym polskim twórcom dwóch tygodni szczególnej inspiracji i wytchnienia od pędzącego świata, tak niespójnego z kompozytorskim skupieniem. W roku 2026 twórczy pobyt na Islandii zaproszonych uczestników potrwa dwa tygodnie, pomiędzy 8 a 25 września.
18 czerwca 2026 roku w Tajpej odbyły się dwa specjalne pokazy filmu dokumentalnego „Bacewicz x Bomsori” w reżyserii Jakuba Piątka. Projekcje zorganizowano w historycznym budynku Taipei Film House (SPOT Taipei), a wydarzenie przyciągnęło miłośników muzyki klasycznej, kina dokumentalnego oraz polskiej kultury. Pokazy odbyły się o godzinie 19:00 i 20:30, a wstęp był bezpłatny.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz Kluboksiegarnia UNA z ogromną przyjemnością zapraszają na spotkanie autorskie z Beatą Bolesławską-Lewandowską. Bohaterem rozmowy stanie się Zygmunt Mycielski – kompozytor, literat, a także bohater monografii Zygmunt Mycielski. Między muzyką a polityką wydanej przez PWM. Publikacja ta stanie się punktem wyjścia do rozmowy, którą Mateusz Borkowski poprowadzi 24 czerwca 2026 r. o godz. 17:30. Wstęp wolny.
Marek Grechuta od lat zajmuje wyjątkowe miejsce wśród liryków polskiej piosenki. Tworzył utwory, w których muzyka spotykała się z poezją – sięgał po dzieła literackie dawnych i współczesnych poetów, a także pisał własne wiersze. Jego piosenki wyróżniały się refleksyjnością, wrażliwością i oryginalnymi rozwiązaniami muzycznymi.
Podczas 66. Krakowskiego Festiwalu Filmowego Jakub Piątek otrzymał Złotego Lajkonika dla reżysera najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego za film „Bacewicz x Bomsori”. Nagrodę przyznało jury Konkursu Polskiego w składzie: Olga Bobrowska, Łukasz M. Maciejewski i Maria Zbąska.
Kultowe piosenki Zygmunta Koniecznego, które dekady temu pokochała publiczność w nowym opracowaniu Cezarego Duchnowskiego ukażą się w formacie LP. Cieszący się ogromną popularnością album wydany nakładem ANAKLASIS z udziałem Agaty Zubel, Andrzeja Bauera, Bartka Wąsika, Cezarego Duchnowskiego oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Humali dostępny w sprzedaży na winylu od 19 czerwca.
Już 12 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy do Kluboksięgarni UNA w Krakowie na wyjątkowy wieczór muzyczny. Podczas koncertu usłyszymy najnowsze utwory Grzegorza Frankowskiego na kontrabas i fortepian – zarówno w ich oryginalnym brzmieniu, jak i w niepowtarzalnych aranżacjach jazzowych, wzbogaconych o improwizacje.
W czerwcu kompozytorzy współpracujący z Polskim Wydawnictwem Muzycznym prezentują swoje najnowsze dzieła podczas znaczących festiwali oraz ważnych wydarzeń w Polsce i za granicą. Prawykonania utworów Jacka Domagały, Tadeusza Wieleckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Mikołaja Piotra Góreckiego zabrzmią w: Poczdamie (Niemcy), Arnhem (Holandia), Katowicach, Warszawie i Gdańsku.
12 miniatur fortepianowych to zbiór utworów Stefana Feliksa Gąsieńca, które estetyką i wyrazem przenoszą do stylów muzycznych minionych epok. Cykl inspirowany jest historią Warszawy przełomu XIX i XX wieku, a każda miniatura to muzyczny obraz miejsc, postaci i atmosfery stolicy.