Aktualności
15 kwietnia startuje 35. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów
2023-04-13
Jak brzmi Kraków? W którym kierunku zmierza muzyka mieszkających tutaj kompozytorów i czyja twórczość ich inspiruje? W tym roku już po raz 35. będziemy mogli prześledzić najnowszą działalność krakowskich kompozytorów: od profesorów, poprzez wyróżniające się średnie pokolenie, po tych najmłodszych oraz studentów. W połowie miesiąca miasto wypełni muzyka twórców silnie związanych ze stolicą małopolski, ale też tych pochodzących z innych polskich czy z zagranicznych ośrodków. Tegoroczna odsłona Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów rusza już 15 kwietnia. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Jak co roku, także w programie tegorocznej odsłony znalazły się zarówno koncerty, jak i wykłady. Od 15 do 23 kwietnia w różnych krakowskich przestrzeniach będzie można posłuchać nowej polskiej muzyki. Zapraszamy do Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, auli „Florianka”, Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego czy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
Wyjątkowym koncertem w ramach 35. edycji festiwalu będzie Koktajl elektroniczny, zorganizowany z okazji obchodów 50-lecia Studia Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. 20 kwietnia w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK wystąpią studenci krakowskiej Akademii Muzycznej, PME Ensemble, WME Ensemble, DeX Ensemble i GrupLab. W programie wydarzenia przeważają prawykonania, choć nie zabraknie kilku klasyków elektroniki.
Także inne festiwalowe koncerty będą okazją do uczestnictwa w polskich lub światowych premierach – w tym utworów kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. 22 kwietnia w auli „Florianka” Piotr Lato i Wioletta Fluda-Tkaczyk prawykonają Quasi una sonata (Sommermusik) na klarnet i fortepian Wojciecha Widłaka. Natomiast dzień później, podczas koncertu finałowego, po raz pierwszy w Polce zabrzmi Mojave na klarnet, wiolonczelę, perkusję i fortepian Marcela Chyrzyńskiego. Inspiracją do powstania utworu była wyprawa samochodowa kompozytora przez amerykańską pustynię, która zrobiła na twórcy duże wrażenie. Jak Chyrzyński ujął Mojave muzycznie? Będzie można się o tym przekonać podczas koncertu 23 kwietnia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, gdzie utwór wykonają Barbara Borowicz, Jan Kalinowski, Bartosz Sałdan i Marek Szlezer.
Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów odbywa się od 1989 roku. Wtedy to powołali go do życia Jerzy Kaszycki, Juliusz Łuciuk, Maciej Negrey oraz Kazimierz Pyzik. Obecnie dyrektorem generalnym i artystycznym przedsięwzięcia jest kompozytor związany z PWM-em, Marcel Chyrzyński.
Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie organizatora. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.