PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

„Pieśni o Śląsku”. Koncert specjalny PWM w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

2024-11-26

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.

 

 

Na estradzie sali koncertowej Filharmonii Śląskiej usłyszymy artystów, którzy uczestniczyli w nagraniu albumów: Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyrekcją Anny Szostak.Tego wieczoru, pomiędzy pieśniami, zabrzmią także interludia organowe oraz siedmioczęściowa dodekafoniczna Toccata e corale na organy solo w wykonaniu znakomitego organisty Daniela Strządały, która wypełni niemal połowę koncertu

Kompozytor nie stronił od inspiracji lokalnym folklorem i muzyką sakralną, pisał utwory zarówno ujmujące prostotą, jak i niezwykle złożone. W programie koncertu usłyszymy je w wykonaniu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyrekcją Anny Szostak – zespołu, dla którego Szalonek pisał często i chętnie: Katowicką balladę na chór mieszany i sopran solo, Śląską balladę ludową na sopran solo i chór mieszany a cappella, O Jasiowej Kasi na chór mieszany a cappella i Opolskie na chór mieszany a cappella. W pieśniach tych twórca czerpał z materiału ludowego, na pięcioliniach zapisał echa śląskiej tożsamość, której częścią jest bogata tradycja śpiewacza regionu, w ich partyturach zawarł bogatą harmonię zarówno z elementami modalności, jak i rozszerzonej tonalności. Za sprawą Modlitwy, pierwszej z dwóch pieśni ujętych w Dyptyku I z 1993 roku na szesnastoosobowy chór mieszany przenosi słuchaczy w góry. To właśnie ta kompozycja, wraz z tekstem Kazimierza Józefa Węgrzyna, prowadzi do drugiego nurtu twórczości chóralnej Witolda Szalonka, jakim jest muzyka sakralna. Religijność bowiem zdaje się nierozerwalnie związana ze śląską tożsamością kompozytora – jego przywiązaniem do rodzinnej parafii w Łagiewnikach czy maryjnego sanktuarium w Piekarach Śląskich.

 

 


Bilety i szczegółowy program koncertu znajdują się na stronie Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego w Katowicach. Koncert towarzyszy premierze dwóch albumów z pieśniami oraz kompozycjami kameralnymi i wokalno-instrumentalnymi tego nowatorskiego twórcy: PIEŚNI O ŚLĄSKU (ANA 033) i CONNECTIONS (ANA 034), wydanych przez ANAKLASIS. Stanowią one rezultat wieloletniego przedsięwzięcia nagraniowego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego realizowanego z udziałem AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, Ani Karpowicz, Urszuli Kryger, Tomasza Koniecznego, Joanny Freszel. W nagraniach udział wzięli również Maksymilian Lipień oraz Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”. Albumy zasilaja szeregi niebieskiej serii PORTRAITS od ANAKLASIS, prezentującej twórczość współczesnych kompozytorów polskich XX i XXI wieku w monograficznym ujęciu.


Podczas koncertu będzie można również zakupić najnowsze publikacje Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, w tym wydania nutowe utworów Witolda Szalonka ujętych w serii CORO: W Bytomiu miasteczku (pierwszego wokalnego utworu artysty, skomponowanego na początku lat 50.), Dyptyk I na szesnastoosobowy mieszany chór solistów a cappella, czy Miserere na dwunastoosobowy mieszany chór solistów a cappella (utwór napisany w 1997 roku, w ostatnim okresie życia kompozytora, zadedykowany zespołowi „Camerata Silesia”), będący szczególnym testamentem jego twórcy – spadkobiercy europejskiej tradycji w wielu aspektach: filozoficznym, religijnym i muzycznym.


Patroni medialni płyty: TVP Kultura, Program 2 Polskiego Radia, Culture.pl
Partner płyty: Ruch Muzyczny


XII Międzynarodowe Dni Henryka Mikołaja Góreckiego „Refren” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. XII Międzynarodowe Dni Henryka Mikołaja Góreckiego „Refren” objęte są mecenatem Miasta Katowice, partnerami są: STOART oraz ZAiKS.


Najczęściej czytane:

Spóźnione arcydzieło Józefa Elsnera – Historia pewnego utworu

Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.

Krzysztof Wołek stypendystą Guggenheim Fellowship

 

Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

Prawykonanie „Écoute” Zygmunta Krauzego na Festiwalu NEO’S w Théâtre de l’Ile Saint-Louis Paul Rey w Paryżu

Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.

KOMPOZYTORKA MIESIĄCA: JAGODA SZMYTKA i jej #BiurkoKompozytorki

Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.

Najpiękniejsze Książki 2024 – trzy nominacje dla PWM

Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.

Kompozytor oświecony. Poznaj Jeana-Philippe’a Rameau

Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś. 

Taniec motyla, kwiaty pomarańczy i festiwal pianistycznych duetów. Kwietniowe prawykonania dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.

Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „ŻEROMSKI 2025”. Termin nadsyłania partytur: 20 listopada 2025 roku

Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.

Fryderyki 2025 rozdane. Trzy statuetki dla ANAKLASIS

Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.

Kwartet smyczkowy op. 20 Józefa Kofflera odnaleziony w Royal College of Music w Londynie

Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.