Aktualności
Kompozytor miesiąca: Dariusz Przybylski i jego #biurkokompozytora
2025-07-07
Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.
PWM: Czy Pana zdaniem komponowanie jest prostym zajęciem?
Dariusz Przybylski: Tak, gdy życie jest proste. Nie, gdy życie nie jest proste.
W czym poszukuje Pan inspiracji do swoich utwór?
W przeżyciach każdego dnia.
Jak wygląda Pana proces twórczy i praca nad utworem?
Komponuję utwór od początku do końca, na bieżąco go tworząc. Dziesięciominutowy utwór kameralny piszę dwa tygodnie, a dziesięciominutowy utwór orkiestrowy – w miesiąc.
Czy ma Pan ulubioną porę dnia i ulubione miejsce do pracy?
Pracuję rano, czyli około 12:00 w południe. Komponuję tylko w domu, przy biurku, na którym są karteczki od ukochanej osoby. Biurko jest czarne i duże, stoi na nim duży monitor i różne drobiazgi. Preferuję porządek do pisania. Piszę tylko przy komputerze.
© Polskie Wydawnictwo Muzyczne, fot. Bartek Barczyk
Który etap komponowania jest dla Pana największym wyzwaniem lub ulubionym momentem pracy?
Najtrudniej jest zacząć, a ulubionym momentem, oprócz otrzymania honorarium, jest prawykonanie, przed którym towarzyszy mi nadzieja, a po którym czuję radość. Przed samym prawykonaniem współpracuję z wykonawcami w małym stopniu, wolę być zaskoczony własną interpretacją wykonawców.
Dlaczego Pana zdaniem warto by kompozytor współpracował z Wydawcą?
Wydawca poprawia błędy w utworze i sporządza poszczególne głosy, pomaga w edycji partytury i przy zamówieniach kompozytorskich.
© Polskie Wydawnictwo Muzyczne, fot. Bartek Barczyk
***
Muzyka polska w najlepszym wydaniu! Zajrzyj do Katalogu Materiałów Orkiestrowych i zapoznaj się z twórczością Dariusza Przybylskiego wydaną przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Najczęściej czytane:
Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.