PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Polscy Kompozytorzy Dzieciom: Grażyna Krzanowska

2025-07-08

Polskie Wydawnictwo Muzyczne od lat współpracuje z cenionymi kompozytorami, będącymi jednocześnie wybitnymi pedagogami i instrumentalistami. Dzięki temu powstają utwory nie tylko wielokrotnie nagradzane na konkursach i festiwalach, ale przede wszystkim mające wysoką wartość edukacyjną.

 

 

W kolejnej odsłonie cyklu Polscy Kompozytorzy Dzieciom przedstawiamy Grażynę Krzanowską — kompozytorkę i pedagog, urodzoną 1 marca 1952 roku w Legnicy.


W latach 1971–1976 studiowała kompozycję pod kierunkiem Tadeusza Natansona w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu, którą ukończyła z wyróżnieniem. Jej twórczość łączy trzy nurty: folklorystyczny, dydaktyczny oraz symfoniczno-kameralny. Charakterystyczna dla jej kompozycji dramaturgia opiera się na planie harmoniczno-sonorystycznym, a stylistyczna różnorodność języka muzycznego zbliża ją do nurtu postmodernistycznego.

 

 

Współpracując z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, stworzyła szereg publikacji pedagogicznych, w tym m.in. Trzy utworki na skrzypce i fortepian, Rymowanki. Trzy łatwe utwory na skrzypce i fortepian, Cztery kaprysy na skrzypce solo, Wariacje na temat piosenki Lecha Miklaszewskiego – Uczeń pierwszej klasy na skrzypce i fortepian, Chorał i tarantela na fagot i fortepian, Zabawy dziecięce na akordeon.

 


Nagrody i odznaczenia
Grażyna Krzanowska jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, zarówno w kraju, jak i za granicą. Wśród nich warto wymienić: II nagrodę za Symfonię z uderzeniem w kotły na orkiestrę (1977–1978) w Konkursie Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich (1978), III nagrodę za Polanowe ognie na sopran, alt i zespół instrumentalny w Konkursie Kompozytorskim Naczelnej Redakcji Muzycznej Polskiego Radia i Telewizji (1979), wyróżnienie za Kwartet smyczkowy nr 2 na The Okanagan Music Festival for Composers w Kanadzie, II nagrodę za Silver Line na piętnaście instrumentów smyczkowych na IX Międzynarodowym Konkursie dla Kompozytorek w Mannheim (1989). Została także uhonorowana Nagrodą „Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice”, przyznaną przez Prezydenta Miasta.

 


Działalność pedagogiczna i społeczna
Poza działalnością kompozytorską Krzanowska od lat pracuje jako pedagog. W latach 1976–1986 prowadziła zajęcia z teorii muzyki w Państwowej Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach, a od 1986 roku związana jest z Państwową Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej, gdzie kieruje sekcją przedmiotów ogólnomuzycznych.
Od 1976 roku mieszka w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie aktywnie działa na rzecz lokalnego życia muzycznego. W 1992 roku zainicjowała i do dziś prowadzi Jesienny Festiwal Muzyczny „Alkagran”, poświęcony pamięci Andrzeja Krzanowskiego. Rok później założyła Małą Akademię Muzyki, czyli prywatną szkołę artystyczną kształcącą dzieci i młodzież.

 

Więcej utworów z Serii Pedagogicznej PWM znajdziesz tutaj.

 

Najczęściej czytane:

„Odkryjemy miłość nieznaną” — najpiękniejsze piosenki Alicji Majewskiej

Alicja Majewska to ikona polskiej sceny muzycznej. Od ponad pół wieku artystka zachwyca słuchaczy swoim głosem, koncertując w kraju i za granicą. Jej utwory są ponadczasowe i stały się standardami muzyki rozrywkowej. Od 8 lipca śpiewanie i granie jej piosenek w domu staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. 

Kompozytor miesiąca: Dariusz Przybylski i jego #biurkokompozytora

Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Warsztaty Młodego Redaktora Muzycznego zakończone!

W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.