Aktualności
Jerzego Dudusia Matuszkiewicza przygody z piosenką
2017-01-03
W grudniu 2016 roku nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazała się publikacja zawierająca kultowe piosenki filmowe autorstwa Jerzego Dudusia Matuszkiewicza. Utwory w opracowaniu na głos i fortepian adresowane są do szerokiego kręgu odbiorców – uczniów, melomanów, muzyków – wszystkich, którym bliska jest polska muzyka filmowa.
Z noty okładkowej:
Trudno wyobrazić sobie film bez muzyki. Na ekranie odgrywa ona szalenie ważną rolę - pobudza emocje. Czasem w subtelny sposób wtapia się w obraz, innym razem, wbijając nas w fotel potęgą dźwięku, porywa akcję do przodu. To wrażenie sprawia, że pewne motywy muzyczne zapamiętujemy na długo. Część z nich wręcz "wychodzi" poza ekran i rozpoczyna samodzielne życie.
Tak też się stało z wieloma piosenkami Jerzego Dudusia Matuszkiewicza - kompozytora, wybitnego jazzmana, absolwenta łódzkiej Wyższej Szkoły Filmowej. Łatwo zapadające w ucho melodie do tekstów świetnych polskich poetów (Osiecka, Młynarski, Kondratowicz i in.) od lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem. W niniejszym tomie znajdą Państwo przeboje pochodzące z polskich filmów i seriali, takich jak Wojna domowa, Czterdziestolatek, Jak rozpętałem II wojnę światową, a także inne piosenki "Dudusia".
Od Autora:
Wiele lat mojej wędrówki po trudnych ścieżkach muzycznych zaowocowało między innymi kilkudziesięcioma utworami, tak zwanymi „małymi formami”, a czas ich powstania nazwałbym „moją przygodą z piosenką”. Kilkanaście wybranych przeze mnie kompozycji prezentuję Państwu w tym zbiorku. Piosenki starsze, nowsze, z filmów, seriali, z anteny, estrady, śpiewane przez znanych i miłych mi artystów oraz opatrzone tekstami moich przyjaciół. Jeśli słuchając ich doznacie wrażenia, że są to dobrzy znajomi, którzy umilają Wam codzienne trudy, będzie to dla mnie największą nagrodą!
Utwory w publikacji:
1. Był taki czas z serialu TV Stawka większa niż życie, sł. Wojciech Młynarski
2. Czterdzieści lat minęło z serialu TV Czterdziestolatek, sł. Jan Tadeusz Stanisławski
3. Jeszcze w zielone gramy, sł. Wojciech Młynarski
4. La valse du mal z filmu Palace Hotel, sł. Wojciech Młynarski
5. Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia, sł. Wojciech Młynarski
6. Miłość złe humory ma z filmu Małżeństwo z rozsądku, sł. Agnieszka Osiecka
7. Nie bądź taki szybki Bill z serialu TV Wojna domowa, sł. Ludwik Jerzy Kern
8. Piosenka z przedmieścia z filmu Dwa żebra Adama, sł. Janusz Kondratowicz
9. Róża i bez z filmu Jak rozpętałem II wojnę światową, sł. Andrzej Czekalski
10. Tylko wróć z serialu TV Wojna domowa, sł. Wojciech Młynarski
11. W siną dal, sł. Bogusław Choiński, Jan Gałkowski
12. Zakochani są wśród nas, sł. Janusz Kondratowicz
Najczęściej czytane:
Ponadczasowe spotkanie z muzyką ostatniego polskiego romantyka, Tadeusza Bairda i dźwiękową historią Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na dwupłytowym wydaniu ANAKLASIS. Trzy symfonie, czterech wybitnych dyrygentów w nagraniach najnowszych i archiwalnych, ponownie odkrytych.
To bez wątpienia jedna z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych kompozycji Henryka Wieniawskiego. Niezmiennie pobudza wyobraźnię melomanów – nie tylko siłą muzycznego wyrazu, lecz także okolicznościami powstania, które obrosły własną – nomen omen – legendą. W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu”, z okazji 190. rocznicy urodzin Wieniawskiego, pod lupę weźmiemy Legendę op. 17, badając granice między historią a… fan fiction?
Pięcioodcinkowe słuchowisko o Karolu Szymanowskim w reżyserii Mateusza Pakuły dostępne jest w sprzedaży. Odnaleźć je można na www.pwm.sklep.pl oraz w serwisie Audioteka. Premiera słuchowiska odbyła się w czerwcu na antenie Radia Kraków, wywołując poruszenie w środowisku muzycznym.
Alicja Majewska to ikona polskiej sceny muzycznej. Od ponad pół wieku artystka zachwyca słuchaczy swoim głosem, koncertując w kraju i za granicą. Jej utwory są ponadczasowe i stały się standardami muzyki rozrywkowej. Od 8 lipca śpiewanie i granie jej piosenek w domu staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.