Aktualności
„super [P|PE(s)]” Andrzeja Kwiecińskiego - prawykonanie
2017-09-14
20 września, w ramach 60. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, zostanie wykonany nowy utwór Andrzeja Kwiecińskiego: „super [P|PE(s)]”.
Oto co kompozytor zdradził przed koncertem:
„Kiedyś jeden z muzyków powiedział mi, że wykonując mój utwór, czuł się, jakby grał w grę zręcznościową na konsoli: ciągle nowe, ale ciągle nieregularnie powtarzające się gesty, chwyty, szybkie zmiany nacisku i dynamiki, nowe metrum co takt... Przypomniało mi to oryginalną grę Super Mario Bros., której połamana rytmika i uproszczona melodyka stały się inspiracją do całej rodziny utworów; traktuję je także jako chwilę oddechu i zabawy pomiędzy większymi formami. W krajobrazie Super Mario Bros. bardzo ważnym elementem są rury, poprzez które porusza się główny bohater - hydraulik. W super [P|PE(s)] postanowiłem wprowadzić do zespołu pipes, czyli rury, w formie bum-bum rurek. Są one dalekimi echami klasycznych instrumentów dętych, a ich konkretne stroje ułatwiają integrację; jednocześnie flety grają bez główek, a klarnety bez ustników. W ostatnim czasie oprócz reinterpretacji barokowych interesuje mnie szczególnie zjawisko nazywane przeze mnie harmonią fantomową (phantom harmony) - za medycznym terminem opisującym doznania po amputacji w nieistniejącej już kończynie, takie jak ból, drganie czy nawet wrażenie dotykania przedmiotów. Zadęcie w instrumenty dęte drewniane czy bum-bum rurki, podobnie jak flażolety na fortepianie czy smyczkach kreują wrażenie określonych wysokości dźwięku i związane z nimi harmonie, lecz nigdy nie jest to prosta aluzja czy nawet dekonstrukcja dur-moll, ale tylko jej dalekie echo. [P|PE(s)] traktuję jako oznaczenie rodziny spokrewnionych ludycznych utworów, których protoplastą jest kwartet smyczkowy [P|PE(s)] napisany dla wspaniałego Lutosławski Quartet. Po nim nastąpił minikoncert czy koncert kieszonkowy na skrzypce i mały zespół super [P|PE(s)] DEMO, napisany na zamówienie Radio France, z którego wyrósł bezpośrednio utwór super [P|PE(s)]. Szereg rytmicznych i lekkich preludiów stanowi kolejne poziomy tej samej gry, w której wciąż powtarzają się (choć nigdy dosłownie!) pewne zręcznościowe figury, prowadząc do części zasadniczej, która je komentuje i kontekstuje. Czy to master level osiągany po przejściu całego świata lub wpisaniu specjalnego kodu, czy przejście za kulisy gry - odpowiedzi na te pytania pozostawiam słuchaczom.
super [P|PE(s)] został napisany na zamówienie Orkiestry Muzyki Nowej, a dedykowany jest mojemu drogiemu przyjacielowi Ashotowi.”
Szczegóły dostępne są na stronie festiwalu.
fot. Jędrzej Sokołowski
Najczęściej czytane:
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.
Fascynujący bohater, śmiała koncepcja, wreszcie znakomita obsada aktorska – Król Narcyz to nieszablonowy format opowieści o najsłynniejszym kompozytorze muzyki polskiej początków XX wieku. Wspólna produkcja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i Radia Kraków zgromadziła cenionych realizatorów i aktorów teatralnych, którzy wykreowali świat Karola Szymanowskiego oraz jego bliskich. Emisja na antenie Radia Kraków w kolejne poniedziałki o godzinie 21.05, począwszy od 2 czerwca br.
Kultowe piosenki Zygmunta Koniecznego, które dekady temu pokochała publiczność Ewy Demarczyk w nowym opracowaniu Cezarego Duchnowskiego. Najnowszy album ANAKLASIS z udziałem Agaty Zubel, Andrzeja Bauera, Bartka Wąsika oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Humali jest już dostępny w sprzedaży.
W konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejsze Polskie Książki 2024, w którym Jury docenia m.in. koncepcję edytorską, nowatorskie opracowania graficzne, typograficzne i poziom artystyczny ilustracji, wyróżnienie w kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa zdobyła książka Muzyka polska po Szymanowskim Adriana Thomasa.
W maju do swojej pracowni zaprasza nas Jerzy Kornowicz – kompozytor, pianista-improwizator, pedagog i działacz muzyczny, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Autor muzyki wielu gatunków – twórca interdyscyplinarny, który potrafi komponować w rozmaitych miejscach.
Od początku istnienia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, serie pedagogiczne stanowiły istotną i liczną grupę powstających publikacji. Oficyna nawiązywała współpracę z cenionymi twórcami, dzięki czemu powstały utwory nie tylko licznie nagradzane na konkursach i festiwalach, budujące tym prestiż PWM-u, ale przede wszystkim ponadczasowe. Świadczą o tym wznowienia wielu tytułów.
Tematem przewodnim 37. edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów jest muzyka w muzyce. Festiwal, który został objęty patronatem honorowym Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozpocznie się już 10 maja koncertem inauguracyjnym w Filharmonii Krakowskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
Już 09 maja 2025 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania podczas Dni Funduszy Europejskich w PWM. Sprawdź, co zaplanowaliśmy na ten dzień!
Piąty miesiąc roku zwiastuje nadejście wiosennego sezonu festiwalowego. W Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu zabrzmią kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej, Pawła Malinowskiego, Wojciecha Widłaka, Macieja Zielińskiego, Pawła Hendricha i Agaty Zubel. Najnowszej muzyce polskiej będziemy przysłuchiwać się podczas koncertów specjalnych, na festiwalowych estradach, a także na zakończenie sezonu artystycznego.
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.