Aktualności
Rusza Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski na Koncertową Orkiestrę Dętą Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020
2020-05-18
Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Stowarzyszenie Warsaw Wind Music zapraszają do udziału w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim na Koncertową Orkiestrę Dętą Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020. To pierwsza edycja międzynarodowego konkursu dla kompozytorów, którego przedmiotem jest napisanie premierowej kompozycji przeznaczonej na koncertową orkiestrę dętą.
Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do kompozytorów wszystkich narodowości. Prace konkursowe będą oceniane w dwóch kategoriach: międzynarodowej i polskiej. Gala finałowa Konkursu odbędzie się 28 listopada 2020 r. w Warszawie. Dla laureatów przewidziane są atrakcyjne nagrody, m.in. publikacja utworu w serii „Biblioteka Orkiestr Dętych” Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, wykonanie utworu podczas gali finałowej oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez PWM. Dla zwycięzcy w kategorii polskiej przewidziana jest nagroda pieniężna w wysokości 4 000 zł.
Oceny utworów oraz wyboru zwycięskiej kompozycji dokona Jury w składzie:
– prof. Alicja Gronau (Polska) – kompozytor i teoretyk muzyki, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, przewodnicząca jury
– dr Chris David Westover (USA) – dyrygent i kompozytor, Denison University
– dr Ryan Latimer (Wielka Brytania) – kompozytor, University of Birmingham
– dr Eunho Chang (Korea Południowa) – kompozytor, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
w Warszawie
– ppłk Adam Czajkowski (Polska) – dyrygent i aranżer, wieloletni szef Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w Warszawie
– dr Daniel Cichy (Polska) – dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
– Jakub Nikiel (Polska) – kompozytor, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, redaktor serii „Biblioteka Orkiestr Dętych”
– dr Mariusz Dziubek (Polska) – dyrektor Narodowej Orkiestry Dętej w Lubinie
– dr Jarosław Praszczałek (Polska) – Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, sekretarz jury i koordynator konkursu
Zwycięskie kompozycje zostaną wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w serii „Biblioteka Orkiestr Dętych”, której celem jest wsparcie działalności orkiestr i zespołów dętych poprzez umożliwienie korzystania z materiałów nutowych na najwyższym poziomie merytorycznym i edytorskim. Utwory wydane w ramach serii BOD zapełniają dotkliwą lukę repertuarową i ułatwiają dostęp do najchętniej granego repertuaru. W skład serii wchodzą opracowania, aranżacje, a także nowe kompozycje na tyle różnorodne, że mogą wzbogacić repertuar zarówno zespołów amatorskich, półzawodowych, jak i zawodowych działających przy gminach, ośrodkach kultury, parafiach oraz szkołach muzycznych, na różnym poziomie zaawansowania.
Organizatorami konkursu są Stowarzyszenie Warsaw Wind Music oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Partnerami wydarzenia są: Orkiestra Reprezentacyjna SGGW w Warszawie oraz Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów. Patronatem medialnym wydarzenie objęli POLMIC – Polskie Centrum Informacji Muzycznej oraz portal „Orkiestry Dęte”.
Regulamin oraz szczegóły Konkursu znajdują się pod adresem www.warsawwinds.pl, a także na facebookowym profilu Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020. Zgłoszenia przez system rejestracji dostępny na stronie internetowej Konkursu przyjmowane są do 30 września 2020 r.
Najczęściej czytane:
Alicja Majewska to ikona polskiej sceny muzycznej. Od ponad pół wieku artystka zachwyca słuchaczy swoim głosem, koncertując w kraju i za granicą. Jej utwory są ponadczasowe i stały się standardami muzyki rozrywkowej. Od 8 lipca śpiewanie i granie jej piosenek w domu staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.